Blog spedytora wyjaśnia: Jak działa TMS?
W ramach blog spedytora wyjaśniamy co to jest TMS. Jest to system informatyczny, którego zadaniem jest uporządkowanie i uproszczenie Twojej pracy związanej z logistyką. Najczęściej korzystają z niego przewoźnicy i spedytorzy dla ułatwienia pracy, ponieważ pozwala on na sprawne zarządzanie zleceniami transportowymi oraz rozliczeniem kosztów transportu.
Jak działa system TMS? – omówienie, blog spedytora
System TMS (Transport Management System) to oprogramowanie, który wspomaga zarządzanie procesami Twojego transportu. Najczęściej posiada funkcje, takie jak: planowanie tras, zarządzanie ładunkami, monitorowanie przewozów oraz rozliczanie i raportowanie.
Dzięki niemu możesz, realizować i optymalizować przepływ towarów, a także zapewnić zgodność wysyłki z odpowiednią dokumentacją.
Spedytorzy, którzy korzystają z tego typu rozwiązań, mogą na przykład szybko utworzyć zlecenia, co pomaga w: cyfrowym przepływie dokumentacji, zarządzaniu ładunkami, a także w analizie kosztów i rentowności floty.
Znajdź swój TMS
Wybierając dostawcę oprogramowania, zwróć uwagę na to, czy TMS jest zintegrowany z innymi aplikacjami, giełdami transportowymi, programami do księgowości czy systemami telematycznymi.
Jakie firmy korzystają z systemu TMS?
TMS najczęściej spotykamy w branży logistycznej. Korzysta się z niego również w branży handlowej i produkcyjnej. Możesz zauważyć, że coraz więcej firm decyduje się na takie systemy, które ułatwiają pracę. Aktualnie system TMS zajmuje trzecie miejsce co do wykorzystania technologii w firmie spedycyjnej.
„Polscy przewoźnicy nie mają się czego wstydzić jeśli chodzi o nowoczesną flotę jak i inwestycje w cyfryzację. Mit o tym, że tylko duże firmy potrzebują nowoczesnych rozwiązań dawno upadł. Narzędzia takie jak systemy telematyczne, zintegrowane z systemami klasy TMS, stają się standardem również dla małych i średnich firm. Motywacją jest tutaj potrzeba automatyzacji procesów, centralizacji danych oraz ucieczka od papierologii. Co więcej, nie wymaga to jednorazowych dużych inwestycji, można opierać się na modelu abonamentowym. Dodatkowo widać trend w korzystaniu z outsourcingu, między innymi w kwestii rozliczania czasu pracy kierowców – podkreśla Tomasz Czyż, Ekspert technologiczny branży TSL, Grupa Inelo.”[1]
źródło: https://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2023/02/Branzometr-Inelo-2023-Inflacja-czas-wyzwan-dla-branzy-TSL.pdf [1]
Jakie korzyści daje TMS?
Kontrola kosztów
Jedną z wielu zalet korzystania z TMS, którą od razu zauważysz, jest optymalizacja kosztów firmy. Oszczędzisz czas podczas rozliczania faktur i kontrolowania terminów płatności.
Pozwoli to na lepsze zagospodarowanie Twojego czasu, ponieważ TMS przyspiesza wykonywanie codziennych zadań takich jak: planowanie transportów, obsługa zleceń oraz automatyczne generowanie faktur.
Przeczytaj także:
Bezpieczeństwo i kontrola nad flotą:
Dodatkowo możesz śledzić przewozy w czasie rzeczywistym, co pozwala na lepszą kontrolę nad procesem transportowym i przyspiesza reakcję na ewentualne problemy na trasie.
Dodatkowo warto wymienić:
- analizę kosztów floty i automatyczne generowanie raportów,
- monitorowanie pojazdów (z wykorzystaniem systemów GPS),
- efektywne planowanie tras.
Kontrola nad przewożonym ładunkiem
Wykorzystanie TMS zapewnia firmie kontrolę nad przewożonym ładunkiem dzięki:
- lepszemu wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej pojazdów,
- monitoringowi realizacji zleceń,
- zmniejszeniu liczby błędów popełnianych przez pracowników,
- dostępowi do danych telematycznych w czasie rzeczywistym,
- wykrywaniu nieplanowanych zdarzeń na trasie np. spóźnienie na załadunek.
Czy warto korzystać z systemu TMS?
Wykorzystanie TMS w codziennej pracy pozwala poprawić wydajność pracy z ładunkami i flotą. Liczne funkcje oprogramowania pomogą Ci lepiej planować najważniejsze procesy i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu przez człowieka.
Firmy spedycyjne, które umiejętnie korzystają z nowoczesnych technologii, mają większą kontrolę nad ładunkiem, co przekłada się, na szybkość, jakość obsługi zleceń i w efekcie wpływa korzystnie na współpracę z klientami.
Przypisy:
[1] Świeboda J. (red.) i inni, Branżometr Inelo. Inflacja – czas wyzwań branży dla TSL, https://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2023/02/Branzometr-Inelo-2023-Inflacja-czas-wyzwan-dla-branzy-TSL.pdf [dostęp: 15.06.2023].
Więcej o TMS w raportach PITD
1. Branżometr Inelo, https://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2023/02/Branzometr-Inelo-2023-Inflacja-czas-wyzwan-dla-branzy-TSL.pdf
2. Zielona rewolucja w transporcie inter modalnym. TMS i nowoczesne technologie, https://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2022/11/RAPORT-ZIELONA-REWOLUCJA-W-TRANSPORCIE-INTERMODALNYM-TMS-I-NOWOCZESNE-TECHNOLOGIE.pdf
3. Spedycje cyfrowe-odpowiedź na wyzwania w nowoczesnym świecie?, https://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2023/01/Spedycje_cyfrowe-odpowiedz_na_wyzwania_w_nowoczesnym_swiecie.pdf