W obliczu wysokiej inflacji i spadku siły nabywczej wiele firm zmuszonych było do ograniczenia produkcji. Przez co zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi transportowe LTL (Less Than Truckload). Wykorzystując model cross-dockingu, operatorzy logistyczni, takie jak FM Logistic, łączą przesyłki różnych klientów. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni w ciężarówkach i zmniejszenie kosztów transportu.
Na przykład firma FM Logistic zapewniaja szybką dystrybucję ładunków dzięki rozbudowanej sieci cross-docków i flocie ponad 480 pojazdów. System ten umożliwia efektywne zarządzanie nawet małymi wolumenami ładunków.
Ponadto, cross-docking wymaga precyzyjnego planowania i wykonania. FM Logistic, obsługując 60% przesyłek kierowanych do sieci handlowych, musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące dostaw w ustalonych „oknach czasowych”. Te krótkie przedziały, zazwyczaj trwające od 30 do 60 minut, są krytyczne dla zachowania ciągłości dostaw i satysfakcji końcowych odbiorców.
Podobne rozwiązanie stosują dziesiątki firm w Europie np. Roche Diagnostics, która jest liderem w branży diagnostyki medycznej nawiązała współpracę z Mecaluxem, co przyczyniło się do zwiększenia wydajności ich centrum dystrybucyjnego w Barcelonie.
Jak widać cross-docking zdobywa popularność w każdym sektorze, również w tak wrażliwym jak farmaceutyczny. Rozwiązanie zdaje egzamin pomimo tego, że jest to związane z koniecznością utrzymywania odpowiednich warunków dla leków, które wymagają chłodzenia, aby zachować ich skuteczność i szybkość dostarczania do odbiorców, takich jak apteki.
Zwiększanie efektywności i redukcja wpływu na środowisko w logistyce
W obecnych czasach, gdzie skuteczność logistyki łączy się z dbałością o środowisko, systemy cross-dockingowe odgrywają kluczową rolę. Poprzez 29 strategicznie rozmieszczonych punktów przeładunkowych w Europie Centralnej, cross-docki ułatwiają zarządzanie transportem drobnicowym. Przekłada się to na sprawniejsze dostawy do nawet 2000 lokalizacji dziennie.
Dzięki tej metodzie towar szybko przemieszcza się z punktu odbioru do terminali. Następnie do głównych centrów dystrybucyjnych, co minimalizuje potrzebę długotrwałego magazynowania i związane z tym koszty.
Metoda ta nie tylko przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych, ale także znacząco obniża emisję dwutlenku węgla. W systemie cross-dock, towary nie są przechowywane, lecz niemal natychmiast przekazywane do dalszego etapu dystrybucji. Redukuje to czas spędzony na transport i ilość zużywanego paliwa. To sprawia, że cross-docking jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla operatorów logistycznych, jak i ich klientów, oferując efektywność przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.
Przeczytaj także:
Cross-docking w dystrybucji wielopunktowej
Również zarządzanie przesyłkami od pojedynczych producentów do wielu punktów sprzedaży pokazuje elastyczność i wydajność systemu cross-docking. Dzięki szybkim przeładunkom i ograniczeniu etapów transportu możliwe jest zapewnienie terminowej dostawy bez potrzeby długotrwałego magazynowania, co jest kluczowe w branży, gdzie czas to pieniądz.
W sytuacjach, gdy standardowe usługi przewozów drobnicowych nie są wystarczające, zastosowanie może znaleźć metoda cross-docking. Jest to szczególnie korzystne dla przesyłek typu LTL (Less than Truckload), które nie kwalifikują się jako drobne ze względu na ich rozmiar.
W przypadku, gdy przesyłka obejmuje więcej niż 30 palet, możliwe jest bezpośrednie przekierowanie jej z terminala do ostatecznych odbiorców. Taka strategia pozwala ominąć sortownię, co przyspiesza czas dostawy oraz zmniejsza liczbę transportów między terminalem a miejscem dostarczenia. Dzięki temu koszty są minimalizowane, a klient otrzymuje zintegrowane usługi transportowe i logistyczne.
Podsumowując, cross-docking to więcej niż tylko metoda przewozu towarów. Jest to:
- zintegrowane podejście, które wspiera zrównoważony rozwój, zapewniając efektywność operacyjną i odpowiedzialność środowiskową, co jest kluczowe dla nowoczesnych łańcuchów dostaw.
- Metoda ta eliminuje konieczność magazynowania towarów, transformując magazyn w punkt przeładunkowy.
- Jest to rozwiązanie wymagające precyzyjnej koordynacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw
Źródło: Cross-docki – pomocny wynalazek w świecie transportu, [dostęp: 10.05.2025].