Poznaj cyfrowe spedycje – blog spedytora
We wpisie na blog spedytora dowiesz się, jak w ostatnich latach coraz częściej możesz się spotkać z określeniem cyfrowych spedycji. Mają one za zadanie ułatwić pracę oraz zautomatyzować poszczególne zadania. Jaką rolę pełni technologia i czy spedytor nadal jest i będzie potrzebny?
Blog spedytora omawia, jaka jest rola i obowiązki spedytora?
Rolą spedytora jest działanie jako pośrednik pomiędzy załadowcą a przewoźnikiem, co więcej, do jego odpowiedzialności należy również koordynacja transportu oraz zaplanowanie optymalnego przewozu ładunków.
Obowiązki spedytora
- przygotowanie dokumentacji transportowej oraz obsługa ubezpieczeniowa przesyłek,
- odprawa celna i zawieranie umów przewozowych,
- weryfikacja wszystkich niezbędnych dokumentów: licencje, uprawnienia, dokumenty rejestrowe, polisy ubezpieczeniowe, listy przewozowe,
- pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników,
- bieżąca obsługa zleceniodawców,
- monitorowanie zleceń,
- dbanie o terminowość i realizację zleceń,
- pilnowanie czasu realizacji,
- planowanie trasy dla towarów.
Jak działa cyfrowa spedycja
Już wiesz, że spedytor ma wiele zadań do wykonania w trakcie swojej pracy. Dzięki spedycjom cyfrowym możliwe jest realizowanie wielu zadań związanych z organizacją transportu, co eliminuje potrzebę angażowania człowieka. Najważniejszą rolą cyfrowych spedycji jest automatyzacja wykonywania poszczególnych zadań, optymalizacja procesów i obniżanie kosztów z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych.
„Transformacja cyfrowa polega na jednoczesnym zarządzaniu istniejącym biznesem oraz budowaniu jego przyszłości, coś w rodzaju wymiany silnika samolotu podczas lotu (Ashutosh Bisht, IDC)”.[1]
Nim pojawiły się dostępne rozwiązania technologiczne, spedytorzy korzystali jedynie z telefonu, mapy oraz notesu. Nowoczesne firmy spedycyjne mają dostępne wiele cyfrowych narzędzi.
Przeczytaj również:
Do nich należą:
- posługiwanie się komputerem, mailem,
- korzystanie z giełd transportowych,
- monitoring zintegrowany z TMS i narzędzia optymalizujące i dobór pojazdów/przewoźników do ładunków,
- narzędzia automatycznego proponowania i akceptowania stawki wraz z pełną integracją wraz z bezpośrednim dostępem do ich danych oraz możliwość pełnego cyfrowego obiegu dokumentacji związanej z obsługą cyfrową.
Czy cyfrowa spedycja może działać bez człowieka?
Jak zauważyłeś, człowiek nadal jest potrzebny do realizacji usług spedycyjnych i do rozwiązywania problemów. Algorytmy oraz sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpią człowieka. Chodzi o dobre relacje z klientem i cechy ludzkie jak empatia i intuicja. Z drugiej strony, nie oznacza to, że w celu utrzymania dobrych relacji nie należy się wspomagać narzędziami. Pozwalają eliminować błędy wynikające z rutyny lub zmęczenia człowieka, co może znacząco poprawić jakość obsługi.
Blog spedytora podsumowuje spedycje cyfrowe dziś
Proces cyfryzacji spedycji jest w ostatnich latach niezwykle dynamiczny. Jeszcze 20 lat temu firmy nie były wyposażone w oprogramowania ułatwiające codzienną pracę. Obecnie wykorzystuje się komputer, mail, giełdy transportowe, monitoring zintegrowany z TMS i narzędzia optymalizujące dobór pojazdów i przewoźników. Daje nam to możliwość znalezienia optymalnego rozwiązania, ponieważ im więcej procesów jest zautomatyzowanych, tym bardziej możemy mówić o wysokim poziomie cyfryzacji działalności spedycyjnej. Bez dodatkowych rozwiązań praca z analizą dostępnych ładunków, a poszukiwaniem pojazdu czy negocjacją jest zbyt czasochłonna. Cyfrowe spedycje budują przewagę konkurencyjną, które łączą technologię z doświadczeniem i wiedzą branżową.
Przypisy:
[1] Świeboda J. (red.), i inni, Spedycje cyfrowe – odpowiedź na wyzwania w nowoczesnym świecie?, Polski Instytut Transportu Drogowego: 2022, https://pitd.org.pl/wp-content/uploads/2023/01/Spedycje_cyfrowe-odpowiedz_na_wyzwania_w_nowoczesnym_swiecie.pdf [dostęp: 15.06.2023].