W ramach cyklu blog spedytora omówimy, jak można zostać spedytorem w Polce. Jeśli aktualnie stoisz przed ważnym wyborem dotyczącym Twojej przyszłej kariery zawodowej i zastanawiasz się, czy praca spedytora jest właśnie dla Ciebie. Ten artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Poznaj szczegóły związane z codziennymi wyzwaniami i obowiązkami, jakie musi stawić czoła spedytor.
Blog spedytora wyjaśnia: Kim jest spedytor?
W firmie spedycyjnej to właśnie spedytor odpowiada za organizowanie przewozu związanego z wysyłką i odbiorem towaru oraz całym procesem transportowym. Spedytor nawiązuje współpracę z klientami i następnie negocjuje warunki transakcji. Jego zadaniem jest zapewnienie płynności w dostarczeniu towaru. Ponosi również odpowiedzialność za każde zlecenie, dlatego też musi posiadać wiedzę na temat rynku transportowego.
Obowiązki spedytora
W codziennej pracy spedytora nie ma nudy, jest wręcz przeciwnie. Ma wiele obowiązków, zarówno łatwiejszych, jak i bardziej skomplikowanych w zależności od zlecenia. We wpisie na blogu spedytora podsumowaliśmy kilka najważniejszych obowiązków spedytora. A należy do nich:
Poszukiwanie nowych klientów oraz przewoźników
Stale poszukuje nowych klientów i nawiązuje współpracę z przewoźnikami, w celu budowania bazy stałych kontrahentów. Bez dostępu do odpowiedniej ilości zleceń jak i przewoźników gotowych przewieźć ładunki, praca nie będzie przynosić dużych zysków.
Monitorowanie aktualnych zleceń
Bardzo ważne jest, aby stale monitorować zlecenia. Spedytor musi być dostępny pod telefonem przez cały czas, a jeśli ma tak zwany “dyżur” to nawet po godzinach pracy i w dni wolne. Chodzi o to, aby mógł natychmiastowo pomóc w przypadku opóźnienia lub innych problemów z transportem. Jednak dzisiejsza technologia ułatwia proces monitorowania zleceń poprzez wykorzystywanie systemów TMS oraz innych systemów telematycznych, dzięki czemu nie musisz obserwować zleceń 24h/7.
Jak wygląda przygotowanie dokumentów
Do kolejnych obowiązków spedytora należy weryfikowanie i przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które są wymagane do realizacji zlecenia. Ten element pracy wymaga wiele uwagi, ponieważ dokumenty mogą zawierać błędy, nieczytelne informacje, które trzeba od razu poprawić. Dokumenty, którymi się zajmuję to między innymi:
- licencje,
- uprawnienia,
- umowy,
- faktury handlowe
- dokumenty rejestrowe,
- polisy ubezpieczeniowe,
- listy przewozowe,
- obsługa ubezpieczeniowa przesyłek,
- odprawa celna,
- ubezpieczenie,
- zawieranie umów przewozowych.
Obsługa zleceniodawców
Obsługa zleceniodawców jest stałym elementem pracy spedytora. Jest odpowiedzialny za zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta oraz za budowanie trwałych relacji biznesowych. Klienci i przewoźnicy muszą mieć pewność, że zawsze otrzymają wsparcie od spedytora w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach. Dobry spedytor zapewnia indywidualne podejście dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań.
Kontrola realizacji zleceń i terminowość
Spedytor zawsze musi kontrolować proces transportu, aby zlecenie było wypełnione zgodnie z ustalonymi terminami realizacji. Ma możliwość monitorowania frachtu, przez co może informować o opóźnieniach lub podjąć jak najszybsze działania, aby móc utrzymać terminowość dostawy.
Planowanie trasy ładunku
Podczas planowania trasy ładunku, należy uwzględnić, jaki jest termin dostawy, rodzaj towaru, ilość, wagę oraz jakie są dodatkowe wymagania np. ADR. Spedytor dobiera odpowiedni pojazd dla ładunku i najlepszą trasę uwzględniając ograniczenia drogowe, punkty kontrolne, ograniczenia prędkości, koszty autostrad i inne czynniki.
Przeczytaj także:
Jakie cechy powinien posiadać spedytor?
Praca spedytora nie należy do najłatwiejszych, dlatego przed podjęciem decyzji czy ta praca jest właśnie dla Ciebie, zastanów się, czy lubisz nawiązywać stałe i nowe kontakty z ludźmi, ponieważ to nieodłączny element tego zawodu.
Musisz być odpowiedzialny i troszczyć się o każde zlecenie klienta, którego obsługujesz, zapewniając mu wsparcie nawet w trudnych sytuacjach. Nie da się ukryć, że spedytor musi umieć radzić sobie z dużą liczbą połączeń telefonicznych, górą e-maili do odpowiedzenia i jednocześnie poszukiwać nowych ładunków, negocjować stawki z przewoźnikiem, dodawać ładunki na giełdy transportowe. Sporo tego prawda? Dlatego ta praca wymaga nie tylko cierpliwości i umiejętności koncentracji na kilku zadaniach.
Na swojej drodze spotkasz różnych klientów i napotkasz różne problemy, dlatego bardzo ważne jest zachowanie spokoju i zdolność do znalezienia najlepszego rozwiązania dla klienta. Jeśli już jesteś przekonany, że ta praca jest dla Ciebie, poniżej znajdziesz, kilka informacji na temat rozpoczęcia swojej przygody w tym zawodzie.
Blog spedytora podpowiada: jak zostać spedytorem
Aby zdobyć doświadczenie w zawodzie spedytora, warto rozpocząć od wyboru szkoły, która umożliwi zdobycie wiedzy na temat branży logistycznej i transportowej.
- Szkoła średnia: jeśli jesteś przed wyborem szkoły średniej, najlepszym wyborem będzie technikum spedycyjne. Technikum trwa 5 lat i zapewnia wiedzę praktyczną oraz kwalifikacje do wykonywania zawodu, oraz tytuł technika spedytora
- Szkoła policealna: po ukończeniu szkoły średniej istnieje możliwość podjęcia nauki w szkole policealnej. Tego rodzaju szkoły trwają 2 lata i również kończą się egzaminem zawodowym.
- Studia: jeśli planujesz wybrać się na studia, w Polsce nie istnieje bezpośredni kierunek studiów dedykowany spedytorom. Jednak przydatne mogą okazać się studia na kierunku transport, logistyka lub zarządzanie.
- Kursy: dodatkowo, zawsze możesz zrobić dodatkowe kursy związane z pracą spedytora. Tego rodzaju kursy mogą trwać do kilku tygodni i pomogą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu pracy w tej branży.
- Języki obce: znajomość języków obcych na stanowisku spedytora jest przydatna, choć nie jest wymogiem, ale może być dodatkowym atutem. Znajomość języków ułatwi komunikację z kontrahentami z innych krajów. Za język branżowy przyjmuje się angielski.
- Certyfikat kompetencji zawodowych: będzie potrzebny jeśli w przyszłości będziesz chciał założyć własną firmę spedycyjną. Bez uzyskania certyfikatu, nie będzie to możliwe.
Warto zaznaczyć, że choć wykształcenie zawsze jest atutem, ale to nie jest jedyny wymóg. Wielu pracodawców poszukuje również w kandydacie odpowiednich predyspozycji, cech osobowości oraz umiejętności niezależnych od wykształcenia. Dlatego ważne jest ciągłe rozwijanie i zdobywanie doświadczenia w branży logistycznej.
Podsumowanie: jak ważna jest rola spedytora
Nie da się ukryć, że praca spedytora, jest bardzo istotna i wymagająca. Na takiej osobie spoczywa duża odpowiedzialność. Do głównych zadań spedytora należy koordynowanie zleceń, negocjacje, monitorowanie przewozów, rozwiązywanie problemów i utrzymywanie dobrych relacji z klientami i przewoźnikami.
Przy wykonywaniu tych zadań ważne jest radzenie sobie z presją czasu, cierpliwość oraz umiejętności skupienia na kilku zadaniach jednocześnie. Praca jako spedytor to przyszłościowy zawód, ale trzeba pamiętać o odpowiedzialności, jaką ze sobą niesie, ale też watro zaznaczyć, że ta praca może przynieść Ci dużo satysfakcji i zadowolenia.
Dowiedz się więcej na temat: Czym są cyfrowe spedycje – blog spedytora