BLOG SPEDYTORA: PAKIET MOBILNOŚCI W PIGUŁCE
W cyklu blog spedytora dowiesz się o wszystkich zmianach Pakietu Mobilności. Co przewoźnicy muszą wiedzieć ?
20 sierpnia 2020 roku w życie weszły założenia Pakietu Mobilności. Przedstawiony zestaw regulacji wprowadzanych przez Komisję Europejską, mają na celu stworzenie bardziej zharmonizowanego, sprawiedliwego i bezpiecznego systemu transportowego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska podkreśla, że głównym celem wprowadzenia zmian jest osiągnięcie równowagi między trzema elementami jak bezpieczeństwo kierowców, sprawiedliwość społeczna, zrównoważona gospodarka. Należy również pamiętać o potrzebach rynkowych i gospodarczych.
W skrócie Pakiet Mobilności ma na celu stworzenie lepszego środowiska pracy dla kierowców w całej Wspólnocie, niezależnie od kraju, w którym pracują.
Nowe przepisy dotyczące odpoczynku kierowców (20 sierpnia 2020) – analiza, blog spedytora
Z myślą o bezpieczeństwie na naszych drogach oraz w trosce o warunki pracy kierowców, wprowadzono nowy Pakiet Mobilności. Celem tego pakietu jest nie tylko zapewnienie większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale również zapobieganie nieuczciwej konkurencji. Niektóre firmy transportowe niestety omijają obowiązujące przepisy, stwarzając tym samym zagrożenie na drogach i wprowadzając nierówne warunki konkurencji. Kierowcy muszą być w pełni przygotowani.
Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy będą musieli posiadać wiedzę nie tylko na temat zasad czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku. Dodatkowo muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierne zmęczenie podczas pracy.
Odpoczynek kierowców
Jeśli kierowca planuje odpoczynek trwający dłużej niż 45 godzin, zgodnie z nowymi przepisami musi to robić poza kabiną pojazdu. Miejsce odpoczynku powinno być wyposażone w odpowiednie zaplecze sanitarne i gwarantować bezpieczeństwo zarówno dla kierowcy, jak i dla przewożonego towaru. Takie miejsce odpoczynku może znajdować obok parkingów.
UWAGA!
Parkingi, na których kierowcy mogą odpoczywać, powinny być audytowane i certyfikowane zgodnie z normami unijnymi. Zapewnienie odpowiednich standardów parkingów leży w gestii przedsiębiorstw transportowych. Kierowcy oraz przewoźnicy mają mieć łatwy dostęp do informacji o dostępnych miejscach odpoczynku. Te dane będą regularnie aktualizowane na specjalnej stronie internetowej prowadzonej przez Komisję Europejską.
Takie parkingi zapewniają:
- namierzenie nieoczekiwanych wtargnięć,
- optymalne oświetlenie zapewniające lepszą widoczność,
- punkt kontaktowy do sytuacji awaryjnych oraz standardowe procedury postępowania,
- infrastruktura sanitarna dostosowana do potrzeb obu płci,
- dostępność punktów sprzedaży żywności i napojów,
- łączności zapewniająca komunikację,
- stałe zasilanie elektryczne.
W ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) planowane jest utworzenie takiej liczby nowych, bezpiecznych parkingów, aby odległość między nimi nie była większa niż 100 km.
Uwaga dla kierowców pracujących w zespołach!
Jeśli w pojeździe pracuje więcej niż jeden kierowca, można wykorzystać przerwę trwającą 45 minut w pojeździe kierowanym przez innego kierowcę. Jednak w tym czasie odpoczywający kierowca nie może uczestniczyć w pracy związanej z prowadzeniem pojazdu.
PRZERWY
Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące okresów odpoczynku kierowcy podzielone są na dwie główne kategorie. Pierwszy to regularny odpoczynek tygodniowy trwający 45 godzin oraz skrócony odpoczynek tygodniowy, który wynosi co najmniej 24 godziny. W ciągu dwutygodniowego okresu pracy kierowca jest zobowiązany do wykorzystania przynajmniej dwóch pełnych okresów odpoczynku oraz jednego skróconego odpoczynku tygodniowego.
Jednakże nadchodzą zmiany w tych regulacjach. Wprowadzenie Pakietu Mobilności wprowadza istotne modyfikacje w zasadach dotyczących odpoczynków tygodniowych. Od momentu wejścia przepisów w życie, kierowcy w ciągu dwóch tygodni pracy będą zobowiązani do wykorzystania:
- Dwóch pełnych, regularnych okresów odpoczynku.
- Jednego regularnego skróconego odpoczynku oraz jednego dodatkowego skróconego odpoczynku tygodniowego trwającego co najmniej 24 godziny.
Odbiór skróconych tygodniowych odpoczynków
Można odebrać skrócony odpoczynek najpóźniej po upływie sześciu 24-godzinnych okresów, liczonych od zakończenia poprzedniego regularnego tygodniowego odpoczynku.
Kierowcy zajmujący się transportem międzynarodowym mają prawo do dwóch kolejnych skróconych tygodniowych odpoczynków. Jednak w ciągu czterech następujących po nich tygodniach pracy muszą wykorzystać odpoczynki tygodniowe, z których co najmniej dwa są regularnymi tygodniowymi okresami wypoczynku.
Odbiór tygodniowych skróconych odpoczynków
Po skorzystaniu z dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych z rzędu kierowca musi obowiązkowo wziąć regularny tygodniowy odpoczynek. Przysługuje mu on wraz z odpowiednimi rekompensatami. Odpoczynek ten powinien odbyć się w siedzibie firmy, w kraju jej rejestracji lub w miejscu stałego zamieszkania kierowcy. Kierowca będzie musiał udokumentować swój powrót do kraju.
Rekompensata
Kierowca zobowiązany jest jednorazowo odebrać pozostałą część zredukowanego tygodniowego okresu odpoczynku. Takie rekompensacje powinny zostać odebrane przed końcem trzeciego tygodnia pracy następującego bezpośrednio po tygodniu z krótszym odpoczynkiem.
Gdy kierowca zdecyduje się na skorzystanie z dwóch krótszych okresów odpoczynku pod rząd, regularny tygodniowy odpoczynek następujący po nich musi zostać za nie poprzedzony rekompensatą.
Nie można spędzić okresów odpoczynku trwających ponad 45 godzin, które są traktowane jako rekompensata, w kabinie pojazdu. Każdy taki odpoczynek, trwający powyżej 45 godzin, musi być przeprowadzany w odpowiednich warunkach. W miejscu z odpowiednią infrastrukturą do spania i z zapleczem sanitarnym dostosowanym dla obu płci. Wszelkie koszty związane z noclegiem w takich warunkach pokrywa pracodawca.
Prom: przerwanie odpoczynków – blog spedytora
Jeśli kierowca, podczas realizacji transportu, przebywa na pokładzie promu czy pociągu i korzysta z regularnego odpoczynku dziennego lub ze skróconego tygodniowego odpoczynku, może przerwać ten okres odpoczynku dwa razy na inne czynności zawodowe. Łączny czas tych przerwań nie powinien jednak przekroczyć jednej godziny.
Uwaga!
Aby odpoczynek był ważny, kierowca musi mieć do dyspozycji kabinę sypialną, koję lub kuszetkę.
Przeczytaj także:
POWRÓT DO BAZY (20 sierpnia 2020)
Pakiet Mobilności wyznacza jasne wytyczne dotyczące organizacji pracy kierowców przez przewoźników. Jednym z głównych postanowień jest zapewnienie, że kierowcy mają możliwość regularnego powrotu do centrum operacyjnego, czyli bazy przewoźnika. Co ważne, w tym czasie powinni oni mieć możliwość wykorzystania przynajmniej jednego regularnego tygodniowego odpoczynku lub odpoczynku trwającego ponad 45 godzin. Ten drugi rodzaj odpoczynku może służyć jako rekompensata za skrócony tygodniowy odpoczynek.
Przedsiębiorstwa transportowe powinny dbać o organizację pracy kierowców, aby kierowcy nie spędzali nadmiernie długich okresów poza swoim domem. Ważne jest, aby mogli oni korzystać z długich odpoczynków, na przykład w miejscu swojego zamieszkania. Ostateczna decyzja, gdzie kierowca będzie spędzał swój okres odpoczynku, czy to w domu, czy w siedzibie firmy, powinna należeć do niego.
Ważne jest zapewnienie odpowiedniej dokumentacji wszystkich tych działań. Zapisy tachografów, plany pracy kierowców czy inne dokumenty muszą być starannie przechowywane w siedzibie przedsiębiorstwa transportowego. Mają one być dostępne dla organów kontroli na ich żądanie, aby upewnić się, że przestrzegane są wszystkie przepisy.
WYDŁUŻENIE CZASU PROWADZENIA POJAZDU (20 SIEPANIA 2020)
Kierowcy mają możliwość przekroczenia standardowego dziennego lub tygodniowego czasu o godzinę prowadzenia pojazdu, aby kierowca mógł dotrzeć do bazy lub miejsca zamieszkania. Warunkiem jest, że ta dodatkowa godzina nie wpłynie na bezpieczeństwo oraz nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym.
Kierowca posiada dodatkowo drugą opcję. Czyli może przedłużyć czas jazdy o maksymalnie dwie godziny, ale tylko wtedy, gdy tuż przed rozpoczęciem tego dodatkowego czasu pracy skorzysta z 30-minutowej przerwy.
Powody takiego przedłużenia godzin pracy kierowca powinien zanotować ręcznie na wykresówce od urządzenia rejestrującego, na jego wydruku lub w planie pracy, a to niezwłocznie po przybyciu na miejsce.
W przypadku przekroczenia standardowego czasu pracy, kierowca musi skompensować to odpoczynkiem o równowartościowej długości. Ten odpoczynek musi wykorzystać przed zakończeniem trzeciego tygodnia następującego po tygodniu, w którym doszło do wydłużenia czasu jazdy.
KABOTAŻ (MARZEC 2022)
Przewoźnicy aktualnie mają możliwość przeprowadzenia trzech operacji kabotażowych w ciągu siedmiu dni na terenie jednego państwa. Jednak z chwilą wejścia w życie nowych regulacji, choć pozostaje ta sama liczba operacji, wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia.
Po pierwsze, nadal możliwe będzie wykonanie trzech kabotaży w ciągu siedmiu dni kalendarzowych. Niemniej jednak wprowadzono pewne ograniczenie: kierowca, który wykonał operację kabotażową, nie będzie mógł przeprowadzić kolejnej takiej operacji w tym samym państwie, dopóki nie upłynie co najmniej cztery dni od ostatniej takiej aktywności.
To oznacza, że pojazd będzie zamrożony na okres 4 dni po odbyciu kabotażu przykładowo na terenie Niemiec.
DELEGOWANIE KIEROWCÓW W TRANSPORCIE MIĘDZYNARODOWYM (MARZEC 2022)
Pakiet Mobilności wprowadził zwolnienie z zasad delegowania dla kierowców, którzy wykonują przewozy:
- bilateralne,
- tranzytowe,
- kombinowane (pod warunkiem że są wykonywane w ramach transportu bilateralnego)
- typu cross trade (zwolnienie obejmuje jedną operację doładunku lub rozładunku. Alternatywnie, kierowcy mogą przeprowadzić dwie takie operacje w drodze powrotnej, ale tylko wtedy, gdy są one realizowane w trakcie trwania przewozu bilateralnego).
Zgłaszanie i rozliczenie płacy kierowców delegowanych również uległo zmianie. Zostały ograniczone wymogi administracyjne i kontrolne do:
- elektronicznego wysłania zgłoszenia delegowania za pomocą systemu IMI, korzystając z wielojęzycznego standardowego formularza. Zgłoszenie to powinno być wysłane najpóźniej w chwili rozpoczęcia delegowania.
- Obowiązku posiadania w pojeździe oraz okazywania do kontroli w formie papierowej lub elektronicznej. Należą następujące dokumenty: zgłoszenia delegowania, listów przewozowych oraz zapisów tachografu z wpisanymi symbolami państw, której granicę się przekracza.
- Na żądanie organu kontrolnego obowiązek elektronicznego przesłania, za pomocą systemu IMI, dokumentacji związanej z delegowaniem kierowcy. W skład tej dokumentacji wchodzi: umowa o pracę, ewidencja czasu pracy, potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia, zapisy tachografu, listy przewozowe oraz kopia zgłoszenia delegowania.
TRANSPORT MIĘDZYNARODOWY: LICENCJE I TACHOGRAFY DLA PRZEWOŹNIKA Z FLOTĄ OD 2,5 T DO 3,3 T (czerwiec 2022) – blog spedytora
Przewoźnicy zarządzający flotą o masie poniżej 3,5 tony wprowadzają obowiązek posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, którego do tej pory nie wymagano.
Po wejściu w życie Pakietu Mobilności, przedsiębiorcy wykonujący przewozy samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony będą obciążani nowymi obowiązkami, takimi jak:
- nabycie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika,
- nabycie licencji wspólnotowej,
- potwierdzenie zdolności finansowej na wymaganym poziomie.
UWAGA!
Wymagane zabezpieczenie finansowe wynosi 1,8 tys. euro na pierwszy pojazd we flocie oraz po 900 euro na każdy kolejny.
BLOG SPEDYTORA. PODSUMOWANIE: WYMIANA TACHOGRAFÓW (GRUDZIEŃ 2024 – LIPIEC 2026)
Blog spedytora przedstawia kalendarz najważniejszych dat dotyczących tachografów:
- Grudzień 2024 r. – wszyscy posiadacze tachografów analogowych oraz cyfrowych będą musieli je wymienić na smart tachografy II generacji. To samo dotyczy przechowywania danych z tachografu z ostatniego dnia oraz z poprzedzających go 56 dni także do końca grudnia 2024 roku.
- Wrzesień 2025 r. – jeśli posiadasz smart tachograf I generacji, do tego czasu powinieneś dokonać jego wymiany na model II generacji.
- Lipiec 2026 r. – ważna zmiana dla kierowców samochodów do 3,5 tony w transporcie międzynarodowym. Od tego momentu muszą stosować tachografy oraz rejestrować czas pracy i odpoczynku.
Nowe smart tachografy mają zdolność do automatycznego rejestrowania położenia pojazdu w określonych punktach. Nawet w najbliższym miejscu, gdzie dostępny jest sygnał satelitarny. Dzięki temu, organy kontrolne mogą łatwiej sprawdzić, czy wykorzystuje się pojazd do przewozu osób czy towarów.
Pojazdy rejestrowane po 36 miesiącach od wejścia w życie przepisów Pakietu Mobilności muszą mieć tachografy podłączone do systemu nawigacji satelitarnej. Co więcej, w ciągu dwóch lat od wprowadzenia tych przepisów, państwa członkowskie automatycznie zarejestrują moment przekroczenia granicy przez pojazdy zarejestrowane na ich terytorium.
Kierowcy wciąż będą musieli rejestrować kraj rozpoczęcia i zakończenia swojej dziennej pracy. Po przekroczeniu każdej granicy kierowca będzie musiał wprowadzić odpowiedni symbol kraju. W przypadku nowych, inteligentnych tachografów, ten proces będzie jednak automatyczny.
Przeczytaj kolejny wpis blog spedytora: Jak zostać spedytorem w Polsce