Cargoleaders | Kursy | Magazyny | Bezpieczeństwo pracy w magazynach spożywczych
Lekcja przygotowana przez:
Zespół Cargoleaders
Każda chwila, kiedy sięgamy po produkt w sklepie, kryje za sobą historię logistyczną, której często nie dostrzegamy. Ta historia rozpoczyna się już u producenta, gdzie towar po procesie produkcji i kontroli jakości jest przekazywany do sprzedaży. Jak wygląda jego dalsza droga? Zajrzyjmy do magazynu Univeg Logistics Poland w Żabiej Woli, by zrozumieć mechanizmy i istotę bezpieczeństwa pracy w takim miejscu.
Efektywny proces planowania załadunku. Na przykładzie planera Goodloading.
- W pewnej firmie produkcyjnej, pracownicy z działu logistyki dostali zadanie, aby zoptymalizować wypełnienie naczepy do 75%. Za zrealizowanie zadania w ciągu 3 miesięcy, mieli otrzymać premię. Udało im się to zrobić już w ciągu miesiąca, gdyż dogadali się z działem produkcji na zwiększenie opakowań produktów. Cel został osiągnięty, ale nie zniwelował problemu, który pracodawca chciał rozwiązać – czyli optymalizacji miejsca, a w konsekwencji zminimalizowania ilości wykorzystywanych pojazdów i wygenerowania dodatkowych oszczędności.
Planowanie załadunku to kluczowy element procesu logistycznego, który ma istotny wpływ na efektywność działania przedsiębiorstwa. Polega ono na optymalnym rozłożeniu ładunków, zapewniając minimalizację kosztów i maksymalizację wydajności transportu.
W tej lekcji poznasz:
- elementy planowania załadunku;
- wyzwania podczas planowania załadunku;
- dostępne narzędzia usprawniające proces planowania załadunku;
- rolę nowoczesnych technologii w planowaniu załadunku;
- przegląd aplikacji Goodloading do planowania załadunku i studium przypadku.
Elementy planowania załadunku
- Analiza potrzeb transportowych: Pierwszym krokiem w planowaniu załadunku jest dokładna analiza wymagań dotyczących transportu. Należy uwzględnić rodzaj ładunku, jego ilość, rozmiar, wagę oraz termin i miejsce dostawy.
- Dobór odpowiednich pojazdów: Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiedni dobór pojazdów transportowych. Należy uwzględnić ich ładowność, specyfikację techniczną oraz dostępność.
- Optymalizacja tras: Planując załadunek, konieczne jest określenie optymalnych tras transportu. Wybór odpowiednich tras może przyczynić się do zmniejszenia kosztów oraz skrócenia czasu dostawy. Istotne jest także uwzględnienie dostępności dróg i ograniczeń – mostów czy zakazów dla ruchu ciężarówek.
- Zapewnienie bezpieczeństwa: Kwestia ta nie zawsze leży po stronie logistyka, często zajmuje się tym kierowca czy magazynier. Wszystko zależy od profilu działalności firmy. Warto jednak znać możliwości zabezpieczeń dla różnych typów towarów, aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu.
Wyzwania podczas planowaniu załadunku
Różne wymiary ładunków i sposobów ich rozmieszczenia
Jeśli zadaniem logistyka jest zaplanowanie ułożenia standardowych europalet, bez ograniczeń w ich ułożeniu czy piętrowaniu, samo planowanie załadunku nie powinno stanowić problemu nawet dla początkującego planisty. Wyzwanie pojawia się gdy ładunki posiadają różne gabaryty, czy ograniczenia dotyczące załadunku. Efektywne rozmieszczenie ich na naczepie i zaplanowanie transportu może stanowić nieco większe wyzwanie wymagające elastycznego podejścia do planowania załadunku.
Konieczność optymalizacji przestrzeni ładunkowej
Skuteczne planowanie załadunku wymaga umiejętnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, wewnątrz naczepy czy kontenera. Odpowiednie rozmieszczenie towarów może znacząco wpłynąć na efektywność transportu. Ale nie o samą efektywność tutaj chodzi – może okazać się, że zaplanowane ładunki nie zmieszczą się na przestrzeni podczas załadunku, co może wygenerować dodatkowe opóźnienia.
Opóźnienia podczas załadunków
Minimalizacja kosztów i czasu załadunku jest kluczowym aspektem dla firm transportowych i logistycznych. Każda dodatkowa minuta spędzona na załadunku może przekładać się na dodatkowe koszty operacyjne oraz opóźnienia w dostawach. Dlatego istotne jest wykorzystanie narzędzi i strategii, które umożliwią szybki i efektywne załadunek. W przypadku zróżnicowanych wymiarów ładunków, z pewnością może pomóc przygotowany dla załadowcy plan załadunku.
Konieczność dużej elastyczności
Dodatkowym wyzwaniem jest potrzeba szybkiego dostosowania planu załadunku do zmieniających się warunków. Zmiany w zamówieniach, warunkach pogodowych czy problemach technicznych mogą znacząco wpłynąć na pierwotnie zaplanowany proces załadunku. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie reagowanie oraz modyfikacja planów w celu minimalizacji negatywnych skutków dla całego procesu logistycznego.
Jakie narzędzia wspierają logistyków w planowaniu załadunku?
Przez lata podstawowymi narzędziami logistyka był excel, kartka i ołówek oraz kalkulator. Dalej można spotkać firmy wierne tradycyjnym rozwiązaniom, które ostrożnie podchodzą do nowoczesnych rozwiązań. Jednak w obliczu rosnących wyzwań, nowoczesne technologie zaczynają odgrywać coraz większą rolę w procesie planowania załadunku, przez co znacząco rozwinął się dostęp do programów i systemów, które wspierają logistyków w planowaniu załadunku. Wszystkie one mają na celu nie tylko usprawnić pracę, ale przede wszystkim wpłynąć na optymalizację procesów logistycznych, a co za tym idzie – ponoszonych kosztów. Wybór odpowiednich narzędzi zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki działalności przedsiębiorstwa, ale ich właściwe wykorzystanie może znacząco przyczynić się do sukcesu w zakresie logistyki i transportu.
Oprogramowanie do zarządzania transportem (TMS): Oprogramowanie logistyczne oferuje zaawansowane funkcje do planowania załadunku, takie jak tworzenie harmonogramów transportu, optymalizacja tras, zarządzanie ładunkami i pojazdami, oraz monitorowanie realizacji zleceń.
Planery załadunków: Aplikacje do planowania załadunków, które pozwalają zobrazować jak ma zostać rozmieszczony towar na powierzchni ładunkowej, odgrywają coraz większą rolę w branży TSL. Pozwalają one nie tylko sprawdzić czy towar zmieści się na powierzchni ładunkowej, ale także jak efektywnie rozłożyć go na przestrzeni, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.
Systemy informatyczne do zarządzania zapasami: Systemy do zarządzania zapasami, m.in. popularne WMS – pozwalają na śledzenie stanów magazynowych i prognozowanie zapotrzebowania na produkty, co umożliwia skuteczne planowanie załadunku z uwzględnieniem dostępnych zasobów.
Więcej o systemie WMS przeczytasz w lekcji: WMS: optymalizacja zarządzania magazynem
Technologie GPS i śledzenia floty: Systemy GPS i śledzenia floty pozwalają na monitorowanie lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym, co ułatwia planowanie tras, reagowanie na zmiany w czasie podróży oraz minimalizację opóźnień.
Automatyczne systemy załadunku: Automatyczne systemy załadunku, takie jak dźwigi, suwnice czy taśmy transportowe, umożliwiają szybkie i efektywne załadunek ładunków, minimalizując czas i koszty operacyjne.
Rola nowoczesnych technologii w planowaniu załadunku
Optymalizacja przestrzeni
Dzięki nowoczesnym narzędziom, można optymalnie wykorzystać przestrzeń w pojeździe lub kontenerze, wybrać inną przestrzeń do przewiezienia danego ładunku czy usprawnić proces podczas załadunku. To pozwala zmaksymalizować ilość przewożonych towarów, minimalizując jednocześnie koszty transportu.
Szybkość i efektywność
Wszelkie dostępne narzędzia, mają przede wszystkim maksymalnie zautomatyzować odbywające się procesy, aby udział człowieka był przy tym możliwie jak najmniejszy. Chodzi przede wszystkim o oszczędność czasu, ale także o uniknięcie ludzkich błędów, które mogą być znaczące w kosztach. Pomagają one także w szybszym reagowaniu na zmiany, które bardzo często mają miejsce w logistyce, takie jak opóźnienia na załadunkach, blokady dróg, złe warunki pogodowe. Narzędzia te pozwalają szybko przystosować się do zmieniających się warunków.
Optymalizacja kosztów
Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pozwala na minimalizację kosztów transportu poprzez lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i eliminację pustych miejsc w pojeździe. Istotną kwestią jest także czas, automatyczne procesy z minimalnym udziałem człowieka, pozwalają zredukować koszty pracowników. Wszystkie te elementy się na zwiększenie rentowności operacji logistycznych.
Łatwość analizy i raportowania
Nowoczesne narzędzia często oferują funkcje raportowania i analizy danych, co umożliwia monitorowanie wydajności operacyjnej oraz identyfikację obszarów do dalszej optymalizacji.
Przegląd planera załadunku Goodloading
Goodloading to jeden z popularnych narzędzi przy planowaniu załadunku. Jego celem jest przede wszystkich optymalizacja miejsca na przestrzeni ładunkowej, co w konsekwencji ma przekładać się na znaczne oszczędności pieniędzy i czasu. Potencjał Goodloading docenia aktualnie kilka tysięcy firm z ponad 100 krajów świata. Wykorzystują go podczas zajęć także szkoły i uczelnie, o czym więcej można przeczytać tutaj.
Do najważniejszych funkcji programu należą:
– możliwość automatycznego sprawdzenia optymalnego rozłożenia ładunków na przestrzeni ładunkowej
– gotowy projekt widoczny jest na wizualizacji 3D z możliwością ręcznego dostosowania
– wiele opcji pojazdów, kontenerów oraz samych ładunków
– możliwość udostępnienia gotowego projektu w formie PDF lub linku.
Co więcej, aplikacja mimo wielu funkcji, jest łatwa w użyciu, dlatego już w kilka minut można przygotować projekt dla skomplikowanych transportów.
Korzyści wynikające z wykorzystania planera załadunku Goodloading:
- Optymalizacja wykorzystania przestrzeni ładunkowej.
- Skrócenie czasu potrzebnego na planowanie załadunku.
- Redukcja kosztów związanych z transportem.
- Możliwość szybkiego dostosowania planu załadunku do zmieniających się warunków.
Przykładowy projekt przygotowany w Goodloading. Link do projektu: https://app.goodloading.com/pl/session/?id=f42e76d9-e0ac-4b14-bd95-4dcd16ef6861&pref=opt-names-opened.
Jak wykorzystuje się planer załadunków Goodloading w praktyce?
Przykład 1
Firma produkcyjna posiada dział logistyki i korzysta z własnej floty. Tygodniowo wysyłają do sklepów swoje produkty w 20 ciężarówkach. Korzystając z Goodloading, sprawdzają jak optymalnie załadować ciężarówki, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię na naczepach. Możemy założyć, że dzięki usprawnieniom w rozkładaniu ładunków, udało im się zmniejszyć liczbę potrzebnych pojazdów o 5%. To w konsekwencji może przynieść firmie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są to koszty pracy kierowców, podatków, paliwa, konserwacji oraz zakupów pojazdów.
Przykład 2
Spedytor pracujący w firmie spedycyjnej otrzymuje zlecenie od klienta na znalezienie transportu dla swoich ładunków. Spedytor, nawet pracując pod dużą presją czasu, może szybko sprawdzić jaki pojazd najlepiej pomieści dany fracht, i dokładnie takiego pojazdu poszukać dla posiadanych ładunków. Mając informacje z aplikacji o zajętych i wolnych LDMach, może poszukać doładunku, aby wypełnić przestrzeń naczepy do brzeg lub nie wracać na pusto. W ten sposób znacząco ogranicza koszty, które musiałby ponieść klient za większy pojazd. Dodatkowo, wysyłając kierowcy czy na magazyn plan załadunku z wizualizacją buduje wizerunek rzetelnego partnera do współpracy, co może przełożyć się na stałe kontakty biznesowe, które w tej branży są nieocenione.