Cargoleaders | Kursy | Spedycja | Transport intermodalny
Zespół Cargoleaders
Transport intermodalny to multimodalny przewóz jednej i tej samej zintegrowanej jednostki ładunkowej, za pośrednictwem różnych środków transportu, przy wykorzystaniu technologii, która umożliwia swobodny przeładunek (bez ingerowania w ładunek wewnątrz jednostki). Proces transportu intermodalnego składa się z transportu morskiego, lotniczego, drogowego, krajowego i żeglugi śródlądowej.
Transport intermodalny cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Bez niego transport byłby, bardziej ograniczony i wprowadzałby wiele problemów w dostawie. Czym dokładnie jest transport intermodalny i z czego się składa, poznasz w poniższym artykule.
Transport intermodalny to multimodalny przewóz jednej i tej samej zintegrowanej jednostki ładunkowej, za pośrednictwem różnych środków transportu, przy wykorzystaniu technologii, która umożliwia swobodny przeładunek (bez ingerowania w ładunek wewnątrz jednostki).
Proces transportu intermodalnego składa się z transportu morskiego, lotniczego, drogowego, krajowego i żeglugi śródlądowej.
Wykorzystywane są różne zintegrowane jednostki ładunkowe, takie jak:
Aby dobrze zrozumieć, na czym polega transport intermodalny wyobraź sobie, że przewoźnik przewozi ładunek od zleceniodawcy i przekazuje go do najbliższego portu morskiego, gdzie jest załadowany na statek. Następnie kontener jest zdejmowany ze statku i załadowany na kolej. Potem drogą lądową ładunek trafia do terminala, gdzie transportem drogowym dociera do klienta końcowego.
Transport intermodalny, jak każdy transportu, ma swoje zalety i wady. Zacznijmy od zalet transportu intermodalnego:
Nie sposób wytłumaczyć podstawowych zasad transportu intermodalnego, bez zrozumienia czym jest TEU. Jest to specjalna jednostka pojemności, która została stworzona dla transportu intermodalnego, bo TEU to skrót od zwrotu “Twenty-foot equivalent unit”. Czyli w skrócie 1 TEU odpowiada 1 kontenerowi 20-stopowemu.
Jest to jednostka miary w odniesieniu do ładowności statków i portów, odpowiadająca za pojemność. Dzięki niej można oszacować pojemność każdego środka transportu wykorzystywanego w transporcie intermodalnym: samolotów, statków kontenerowych, barek rzecznych, pociągów i pojazdów ciężarowych. Odniesienie ładowności do jednej jednostki ładunkowej ułatwia planowanie i zarządzanie transportem.
Dowiedz się również – Jak działa transport morski – spedycja morska w praktyce >>
Jak widzisz, transport intermodalny jest szczególnym rodzajem środka transportu, ponieważ łączy ze sobą 5 środków transportu, który ma usprawnić cały proces dostawy, poprzez szybkość, oszczędność i pozytywny wpływ na środowisko. Wykorzystuje się w tym celu zintegrowane jednostki ładunkowe takie jak: kontener, nadwozie, naczepa, aby dokładnie oszacować pojemność środków transportu. Jego największe zalety to: połączenie środków transportu drogowego, morskiego, kolejowego oraz lotniczego. Wśród wad można wskazać: nieodpowiednią infrastrukturę oraz długi czas transportu ładunku.
Transport intermodalny jest mocno rozwijającym się rozwiązaniem, które przynosi innowacyjne podejście do branży transportowej. Podobnie jak w każdej branży, napotyka się z wyzwania związane z zarządzaniem i koordynacją ładunków. Jednak korzyści, jakie można zyskać, są znaczące. Optymalizacja kosztów, korzyści ekologiczne, bezpieczeństwo oraz szybka dostawa to główne zalety. Rozwój transportu intermodalnego jest, zależy od dużego nakładu finansowego na rozwój i modernizację terminali, infrastrukturę oraz sieć połączeń.
Sprawdź kolejną lekcję – Wielkość rynku intermodalnego Polska – Europa >>