Cargoleaders | Kursy | Spedycja | Warunki dostawy towaru zgodnie z INCOTERMS® 2020
Zespół Cargoleaders
Z 11 reguł Incoterms, siedem z nich (EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, DPU oraz DDP) jest uniwersalnych i można je stosować niezależnie od środka transportu – lądowego, powietrznego, wodnego czy intermodalnego.
Międzynarodowa Izba Handlowa, zlokalizowana w sercu Paryża, wydała zaktualizowane przepisy, znane jako INCOTERMS 2020 (Międzynarodowe Warunki Handlowe). W tej lekcji poznasz reguły, które służą jako niezbędne wytyczne w handlu międzynarodowym.
Jest to inicjatywa International Chamber of Commerce, organizacji łączącej przedsiębiorców z ponad 100 krajów świata. Incoterms definiują szczegółowe warunki dostaw towarów, działając jako kompendium zasad dla firm, zarówno tych eksportujących jak i importujących. Wprowadzenie tych reguł miało na celu ułatwienie współpracy handlowej pomiędzy partnerami biznesowymi z różnych krajów, precyzując role i odpowiedzialności obu stron – kupującego i sprzedającego.
W skład tych regulacji wchodzą kluczowe aspekty, takie jak sposób transportu, miejsce dostawy towaru, kwestie ubezpieczenia, formalności związane z cłem, przeniesienie ryzyka, a także podział kosztów czy zasady załadunku i rozładunku.
Z 11 reguł Incoterms, siedem z nich (EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, DPU oraz DDP) jest uniwersalnych i można je stosować niezależnie od środka transportu – lądowego, powietrznego, wodnego czy intermodalnego.
Kluczowym elementem w handlu międzynarodowym jest określenie, która ze stron ponosi koszty transportu między krajem wysyłki a miejscem docelowym. W przypadku reguł EXW, FCA, FAS oraz FOB to kupujący jest odpowiedzialny za koszty. Natomiast reguły CPT, CFR, CIP, CIF, DAP, DPU i DDP obciążają sprzedającego tymi kosztami.
Innym ważnym aspektem jest moment przeniesienia ryzyka związanego z transportem. Większość reguł, takich jak EXW, FCA, FAS, FOB, CPT, CFR, CIP, oraz CIF, przewiduje, że ryzyko jest przenoszone w kraju pochodzenia towaru. Z kolei dla reguł DAP, DPU i DDP ryzyko jest przenoszone w miejscu docelowym, czyli w kraju przeznaczenia towaru.
Mając na uwadze powyższe wytyczne, firmy mogą dokładnie określić warunki swoich transakcji, minimalizując ewentualne nieporozumienia i ryzyko związane z handlem międzynarodowym.
Sprawdź kolejną lekcję – Skróty transportowe potrzebne do przyśpieszenia komunikacji >>