Cargoleaders | KursySpedycja | Zabudowy naczep

Lekcja przygotowana przez:

Zespół Cargoleaders

Czy zdawałeś sobie sprawę, że istnieje blisko 30 różnorodnych typów naczep, które mogą transportować przedmioty tak miniaturowe jak ziarnko piasku, tak kuszące jak ciekła czekolada, a nawet tak imponujące jak elementy wykorzystywane do budowy tuneli metra?

Po zapoznaniu się z tym materiałem, już nigdy nie pomylisz firanki z colimudą. Zapraszamy Cię do odkrycia pełnego innowacji świata specjalistycznych nadwozi, przyczep i naczep.

Zabudowy naczep

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy widzisz naczepę, czy przyczepę to ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Czy wiesz, że istnieje około 30 typów naczep i że można nimi przewozić rzeczy tak małe jak ziarenko piasku, coś tak apetyczne jak płynna czekolada lub coś tak ogromne jak tarcza służąca do wiercenia tuneli metra. 

Po przeczytaniu tego tekstu nigdy nie pomylisz ” fantazyjna nazwa naczepy” z „nazwa naczepy”. Zapraszam Cię do pełnego technologii świata specjalistycznych: nadwozi, przyczep i naczep.

Rodzaje załadunków 

W transporcie wyróżniamy 3 sposoby, które są zależne od rodzaju ładunku.

  • Załadunek bokiem: ten sposób załadunku jest możliwy dzięki otwarciu bocznej części naczepy. Najczęściej stosowany, gdy załadunek jest utrudniony ze względu na wielkość towaru. 
  • Załadunek od góry: stosujemy gdy ładunek jest lekki i można go łatwo podnieść. Na przykład przy materiałach sypkich, takich jak piasek czy żwir. 
  • Załadunek od tyłu: jest to najczęstszy sposób załadunku, umożliwia łatwe załadowanie towaru dzięki otwieranym na boki tylnym drzwiom. 

„Każdy z towarów który chcemy przewieźć posiada warunki przechowywania oraz warunki transportu, m.in. jakim pojazdem powinien być przewożony, w jakiej temperaturze, czy jest to towar spakowany na paletach czy luzem.

Pamiętajmy o ważnej informacji: planując transport musimy doprecyzować miejsce dostawy towaru do klienta.

Nie zawsze jest możliwość dojazdu większego auta na miejsce rozładunku, możemy spotkać po drodze szereg zakazów, ograniczenia tonażowe lub brak możliwości „złamania się” zestawem tj. ciągnik siodłowy z naczepą lub tandem, między zabudowaniami.

Najpopularniejszym rodzajem naczepy jest firanka. Naczepa ta po obu stronach posiada kurtynę (firanę), która na czas załadunku i rozładunku jest zsuwana.

W przypadku firmy MegaMarket, gdzie głównym transportowanym towarem są regały magazynowe, a długość elementów sięga do 9m, „firanka” jest idealnym rozwiązaniem.

Podczas załadunku gdy kurtyny są zsunięte po obu stronach kompletny załadunek może potrwać ok.15 min. Ładunek na tego typu naczepie zabezpieczany jest najczęściej pasami.

„Firanka” ma również swoją siostrę – plandekę , potocznie w branży nazywaną „szmatą” lub „burtówką”. Co różni te dwa rodzaje naczep? Sposób otwierania. W firance boki zsuwamy na bok, natomiast plandekę musimy rozwiązać i podnieść.

Przy wyborze rodzaju naczepy kluczowa jest kwestia załadunku oraz rozładunku ponieważ plandekę możemy rozładować bokiem, tyłem oraz górą. Ze względu na wymiary przewożonych ram w MegaMarket w grę wchodzi załadunek i rozładunek boczny.„

Pojazdy najczęściej używane w transporcie drogowym

W transporcie mamy dostępne różne rodzaje pojazdów, takie jak busy, pojazdy ciężarowe i ciągniki siodłowe. Każdy z tych pojazdów ma swoje wady i zalety. Busy świetnie sprawdzają się przy małych ładunkach i mogą szybciej dotrzeć do celu niż ciągniki, ponieważ trudno jest ciągnikom wjechać do centrów i dużych miast. Dodatkowo pojazdy ciężarowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h. Jednak ich zaletą jest przewożenie większej ilości ładunków. 

Bus 

Busem najczęściej przewozi się uniwersalne ładunki takie jak meble i różnego rodzaju sprzęty elektroniczne, a maksymalna waga takiego towaru powinna wynosić do 3,5 tony. Transport przy użyciu busa jest szybką metodą na dostarczenie ładunku. 

Wymiary: 3,0m x 1,5m x 1,7m,

Ładowność: 0,8-1,2t,

Firanka 

Firankę z ładownością do 1,2 tony użyjemy do przewiezienia towarów jak i materiałów budowlanych, mebli czy sprzętu elektronicznego. 

Wymiary: 4,2 – 4,8m x 2,1m x 2,2m

Ładowność: do 1,2t

Solówka (kontener) (ang. box/reefer)

Solówkę możemy spotkać jako kontener lub firankę. Rozmiary takiego pojazdu mogą się różnić w zależności od producenta. Jeśli chodzi o nadwozia, są dostępne stałe lub z możliwością zastosowania przyczepy, którą można wymieniać. Uniwersalnym typem nadwozia dla solówki jest zabudowa plandekowa. Najczęściej są wykorzystywane podczas przewozu materiałów budowlanych i rolniczych. W zależności od nadwozia pojazdu jest możliwość załadowania pojazdu bokiem, tyłem lub górą.

Wymiary: 6 – 7,2 x 2,45m x 2,4m

Ładowność: 3-6t

Możliwość załadunku: tyłem, bokiem lub górą.

Tandem (zestaw)

Jest zestaw składający się z solówki, który jest połączony z przyczepą. Najczęściej możemy spotkać w wymiarach 7,7 + 7,7. Zestaw służy do przewozu materiałów budowlanych i ładunków niestandardowych. Wykorzystywany jest również w branży rolniczej. 

Wymiary: 7,7×2,45x3m (solówka) + 7,7×2,45x3m (przyczepa)

Ładowność:12-24t,

Kubatura: 120m3

Możliwość załadunku: bokiem, tyłem, górą

Do czego służy naczepa?

Jest to element pojazdu ciężarowego, który jest przyczepiony do kabiny głównej, czyli ciągnika siodłowego. Jest to ruchoma platforma, służąca do przewozu różnego rodzaju ładunków. Naczepy mogą mieć różne konstrukcje i rodzaje w zależności, jaki towar posiadasz.

Ciągniki siodłowe 

źródło: Allegro

Zanim poznasz naczepy, musisz wiedzieć, co to są ciągniki siodłowe. Służą one przewożenia największych ładunków w transporcie drogowym łącznie z ładunkami ponadgabarytowymi. Tego typu naczepy pozwalają przewieźć najwięcej ładunku.

Jakie są rodzaje naczep?

Zasada jest prosta, jeśli coś można przewieźć transportem drogowym to istnieje do tego odpowiednia naczepa. Niektóre wyglądają bardzo podobnie, ale różnią się wymiarem czy typem zabudowy. 

Firanka (inaczej Tautliner) 

źródło: Allegro

Firanka jest to rodzaj naczepy z osłoną boczną, wykonaną z elastycznego materiału, który jest przesuwany na boki podczas załadunku lub rozładunku. Firanka daje możliwość szybkiego rozładowania towaru, który znajduje się w dowolnym miejscu przyczepy. Przy tego typu ładunku najczęściej korzysta się z pasów zabezpieczających.

Jakie są wymiary naczepy kurtynowej – standard?

Wymiary i ładowność mogą się różnić w zależności od producenta i roku produkcji. Przykładowe wymiary: 

Wymiary: 7,2 – 8m x 2,45m x 2,5m

Ładowność: 3-12t 

Możliwość załadunku: tyłem, bokiem, górą.

Plandeka (ang. tilt)

Źródło grafiki: Wielton

Plandeka to kolejny rodzaj naczepy, który jest najczęściej wykorzystywany transporcie. Przypomina firankę, jednak różni się sposobem otwierania zabudowy, którą można całkowicie zwinąć lub zdjąć, przez co załadunek i rozładunek może być załadowany tyłem, bokiem oraz górą. 

Chłodnia (ang. cooler) 

Źródło: Kässbohrer

Naczepa, która jest stosowana do przewozu towaru wymagającego kontrolowania temperatury w wewnątrz. Służy do przewozu żywności i innych towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania. Chłodnia umożliwia kontrolowanie temperatury za pomocą specjalnego agregatu chłodniczego. 

Izoterma (ang. isotherm)

Izoterma służy do przewozu leków, towarów wartościowych lub żywności. Wykonana jest ze specjalnych materiałów termoizolacyjnych, która utrzymuje konkretną temperaturę przez pewien czas. Izoterma nie posiada agregatu do kontrolowania temperatury, dlatego taki rodzaj pojazdu sprawdzi się na krótkich i średnich dystansach.  

Ruchoma podłoga (ang. walking floor)

Naczepa wyposażona w ruchome belki, które ułatwiają załadunek i rozładunek towarów. Ruchome podłogi są szczególnie przydatne przy przewozie dużych i ciężkich przedmiotach lub w przypadku towarów specjalistycznych. Załadunek i rozładunek jest możliwy bez człowieka. 

Ładowność: 24t

Kubatura: 80-90 m3

Możliwość załadunku: tyłem, górą

Przewóz zwierząt 

Naczepa przeznaczona do przewozu zwierząt, jest wyposażona w specjalną podłogę z żywicy, która chroni przed poślizgnięciem się lub upadkiem zwierzęcia. Dodatkowo struktura naczepy chroni zwierzęta przed warunkami atmosferycznymi. 

Źródło: Pezzaioli, https://www.pezzaioli.pl/pojazdy-specjalne-idc5/

Wywrotka (ang. dump truck)

Rodzaj naczepy, który umożliwia rozładunek poprzez podniesienie całej platformy i jej przechylenie w tył lub na bok. Wywrotki używa się głównie do przewozu materiałów sypkich, takich jak: piasek, węgiel itp. Nie posiadają one dachu. 

Ładowność: 24t

Kubatura: 24-55 m3

Możliwość załadunku: górą

Źródło: Kässbohrer

Naczepa niskopodwoziowa (ang. truck transporter)

Naczepa lub przyczepa stosowana do transportu maszyn rolniczych, samochodów ciężarowych i urządzeń ponadgabarytowych. 

Długość: do 37 m

Szerokość: 2,75-3 m

Wysokość: ok. 3- 3,15 m

Ładowność: do 60 t

Sposób załadunku: naczepa otwarta

Źródło: Kässbohrer

Mega- naczepa kurtynowa, jumbo (ang. mega)

Posiada obniżone zawieszenie i podnoszony dach co pozwala na załadunek wyższych towarów. Charakterystyczne dla niej jest wysokość do 3 metrów. Dopuszczalna ładowność zależy od producenta i roku produkcji. 

Ze względu na większą wysokość niż standardowa naczepa, należy zwrócić uwagę na mosty i wiadukty kolejowe podczas planowania trasy. 

Długość: 13,6 m

Szerokość: 2,45 m

Wysokość: 3 m

Ładowność: 24 t

Sposób załadunku: bok, tył, góra

 

Platforma (ang. flatbed)

Przeznaczona do transportu długich elementów. Najczęściej taką platformę możesz spotkać podczas przewozu drzewa, rur czy maszyn. Naczepa nie posiada ścian, przez co konieczne jest zabezpieczenie towaru. 

Laweta (lohra, lora)

Lawety to rodzaj pojazdu, który używamy do przewozu innych pojazdów. Laweta może pomieścić od jednego do kilku samochodów w zależności od rodzaju naczepy. 

Naczepy furgonowe

Posiadają sztywną zabudowę, dlatego wykorzystywane są do transportu delikatnych towarów. W niektórych modelach można spotkać wyposażeniem HDS, które ułatwia załadunek i rozładunek.

Naczepy podkontenerowe

Posiadają niską masę własną, co umożliwia przewóz ciężkich ładunków. Przewożą ładunki w portach oraz terminalach kolejowych. W zależności od modelu jest możliwy przewóz kontenerów o długości 20’ do 45’. Konsola operatorska, która jest umieszczona na boku naczepy, ułatwia obsługę w różnych warunkach pogodowych. 

Cysterna 

Cysterna służy do przewozu substancji płynnych lub gazowych. Wyróżnia się różne rodzaje cystern, takie jak: 

Cysterna chemiczna (ang. chemical tanker)

Służy do przewozu prawie wszystkich płynnych towarów chemicznych. Do takich substancji należą między innymi rozpuszczalniki, materiały niebezpieczne ADR, kwasy oraz substancje toksyczne. 

Długość: od 10 do 15 metrów

Szerokość: od 2,5 do 3 metrów

Wysokość: 3,5 do 4 metrów 

 

Cysterna gazowa (ang. gas tanker)

Jest przeznaczona do przewozu gazów, jak propan, butan. Mają różne rozmiary w zależności od pojemności konkretnego modelu. Typowe wymiary dla tego typu pojazdu to: 

Długość: od 12 do 19 metrów

Ładowność: 3-26 ton

Szerokość: 2,5 do 3 metrów

Wysokość: 3.5 do 4 metrów

Cysterna paliwowa (ang. petroleum tanker)

Cysterną tego typu możemy przewieźć paliwa, smary, oleje silnikowe, oleje transmisyjne i nie tylko. 

Długość: od 10 do 19 metrów

Szerokość: od 2,5 do 3 metrów

Wysokość: od 3,5 do 4 metrów

Cysterna spożywcza 

Umożliwia przewiezienie płynów oraz artykułów spożywczych na przykład mleka, soki i oleje. 

Typowe wymiary dla cysterny spożywczej: 

Długość: od 10 do 15 metrów 

Szerokość: od 2,5 do 3 metrów

Wysokość: od 3,5 do 4 metrów

Silos (ang. silos)

To specjalna naczepa do przewozu materiałów sypkich takich jak: mąka, zboża cement lub produkty chemiczne. Po każdym rozładunku konieczne jest dokładne umycie naczepy, zwłaszcza jeśli zmieniany jest rodzaj towaru.

Długość: od 11 do 14 metrów

Szerokość: od 2,5 do 3 metrów

Wysokość: 3,5 do 4 metrów

Znaczenie naczep w transporcie

W transporcie istnieją trzy główne sposoby załadunku: bokiem, od góry oraz od tyłu. Wybór odpowiedniego rodzaju załadunku zależy od wielkości i rodzaju towaru. Istotne jest dopasowanie najlepszego pojazdu do naszego ładunku, biorąc pod uwagę różne rodzaje naczep i przyczep, które posiadają różne właściwości i parametry, takie jak ładowność, możliwość załadunku oraz przeznaczenie. 

Dostępnych jest wiele rodzajów pojazdów, które są w transporcie. Przykładowe rodzaje naczep i przyczep to busy, firanki, solówki, tandem, chłodnia, mega, platforma i wiele innych. Każdy z tych pojazdów umożliwi bezpieczny transport pod warunkiem, że sami również zadbamy o zabezpieczenie naszego towaru. 

Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ładunku, aby uniknąć jego przemieszczania w trakcie podróży oraz pamiętać o procedurach, aby zapewnić bezpieczeństwo towaru oraz osób podczas przewozu. Gdy zadbamy, o wszystkie szczegóły transportu na pewno dojedziemy bezpiecznie do celu. 

Sprawdź kolejną lekcję – Rozmieszczenie ładunku w wybranym środku transportu >>